Ново изследване на влиянието на обучението по математика върху мозъчното и когнитивно развитие на подрастващите показа, че младежите занимаващи се с решаване на задачи имат по-добре развити когнитивни мозъчни функции от техните връстници, които са спрели с усвояването и използването на математически умения на 16-годишна възраст.
В изследването, проведено от учени към Оксфордския университет, са взели участие 133 ученици на възраст между 14 и 18 години. За разлика от мнозинството страни по света, младежите в Обединеното кралство имат правото да изберат да не учат математика след навършване на 16-годишна възраст. Това дава възможност на учените да изследват ефекта на математическото образование върху развитието на мозъка.
Историята на Fast ForWord
Изследователите открили, че учениците, които не учат математика, имат по-малко количество от химично вещество, което е изключително важно за мозъчната пластичност – гама-аминобутирична киселина. Нейното значение е съществено за ключови мозъчни зони, които отговарят за важни когнитивни функции като логическото мислене, способността за решаване на проблеми, ученето и доброто функциониране на паметта.
Въз основа на измереното количество от това вещество намерено в мозъка на децата, които решават математически задачи и тези, които не изучават този учебен предмет, учените успели да изследват ефекта на математическите занимания върху когнитивното развитие на тийнейджърите.
Английски език за деца и ученици
Важен факт е, че учените не открили разлика в количеството гама-аминобутирична киселина в мозъка на двете групи деца преди да навършат 16-годишна възраст, когато всички подрастващи участващи в изследването все още са изучавали математика като част от задължителната учебна програма.
Професор Рой Коен Кадош, един от водещите изследователи от Департамента по Когнитивна Невронаука към Оксфордския университет, пояснява:
„Математическите умения са свързани с голям брой ползи в професионалното развитие на човек – по-добри възможности за работа, социо-икономически статус, но също така и ментално и физическо здраве. Пубертетът е важен период в живота, който е свързан с ключови промени в мозъка и когнитивните функции. Прекратяването на математическото образование или пренебрегването на математическите занимания от младежите пречи на развиването на пълния потенциал на когнитивното им развитие. “
Терапия чрез Fast ForWord
Учените обмислят как да се подобрят когнитивните умения на децата и младежите, които да включват и други алтернативни начини освен математическото образование, тъй като не всяко дете има афинитет към математиката. Едно съвременно и иновативно средство за трениране на логическото мислене и други когнитивни умения е програмата Fast ForWord. Тя е създадена от невроучени с цел подпомагане на деца и възрастни да подобряват уменията за четене, учене на английски език, концентрация, слухова обработка и т.н.
Използването на програмата стимулира мозъка да създава нови невронни връзки и мрежи в областите, които са свързани с когнитивното развитие.
Друга програма, която е насочена именно към подобряване на математическите умения е MATHia. Възможността да се използват тези съвременни технологични средства е голямо предимство в сравнение с миналото, когато обучителите и родителите са разчитали само на стандартните методи.
Източник: Neuroscience News