Социалните умения са важни – чрез тях изграждаме приятелства, учим и получаваме подкрепата, от която се нуждаем.
Социалните умения обаче могат да бъдат особено предизвикателство за хората с аутизъм. Както всяко умение, социалните навици могат да бъдат подобрени с помощта на правилните стратегии. В тази статия ще ви предоставим полезни съвети, ресурси и технологии, които можете да използвате, за да помогнете на детето си да развие социални умения или да подобрите собствените си социални способности.
Какво представляват социалните умения?
Социалните навици са съвкупност от умения, които ни помагат да взаимодействаме с другите. Добрите социални умения означават, че разбирате нравите и принципите, които повечето хора инстинктивно използват, за да взаимодействат помежду си. Тези навици и принципи невинаги са очевидни или изрично преподавани. Ето защо за хората с аутизъм често е трудно да разберат какво се очаква от тях в социален план.
Повечето хора придобиват социални умения по естествен начин, подобно на начина, по който усвояват езикови умения. Мнозинството от хората имат вътрешна социализационна „карта„, която им подсказва какво да казват и какво да правят в различни ситуации. На истинската карта има знаци и индикатори, които ни казват къде да отидем и какво да направим – например къде да завием, различни цветове за различните терени и т.н.
Лицата с аутизъм обаче може да изпитват затруднения при усвояването и развиването на социални умения. Поради това за тях е предизвикателство да разберат социалната „карта„. Те или не разпознават знаците, или не разбират какво да правят в социален план, когато ги видят.
Подобно на това да се научат да четат карта, социалните умения могат да бъдат усвоени от аутистите. Те се нуждаят от подкрепата на близките си, както и от професионална помощ, за да постигнат това.
Идентифициране на дефицити в социалните умения
За да знаете как да се подобрите, трябва да знаете какво трябва да подобрите. Ето защо една от най-важните стъпки в обучението по социални умения при аутизъм е идентифицирането на дефицитите. „Дефицит“ е област, която се нуждае от подобрение.
Как да разберем къде да се подобрим? Това може да включва наблюдение и оценка на текущото ниво на функциониране на дадено лице, както и отбелязване на областите, които се нуждаят от подобрение. Полезно е да се оценят техните способности за вербална и невербална комуникация. Също така е полезно да се наблюдава способността им да взаимодействат с другите и да управляват емоциите си.
Ако имате аутизъм, самооценката може да се окаже предизвикателство, затова може да се нуждаете от помощта на здравен специалист. Логопедите или психолозите могат да ви помогнат.
Родителите или настойниците на деца с аутизъм могат да насочат детето към специалист. Специалистите, които могат да помогнат, включват логопеди, психолози или педиатри по проблемите на развитието, особено тези, които имат опит в работата с деца от аутистичния спектър.
Терапия чрез мозъчна пластичност
Наблюдение на социалните умения при аутизъм
Примерите за общуване, с които човек с аутизъм може да се бори, включват:
-
- Невербална комуникация
-
- Очен контакт: хората с аутизъм обикновено съобщават, че поддържането на зрителен контакт ги кара да се чувстват неудобно. Това може да направи предизвикателство за тях да разчитат емоциите на другите по изражението на лицето им.
-
- Ограничени мимики: някои хора с аутизъм намират изразяването и тълкуването на мимиките за предизвикателство.
-
- Различия в жестовете и езика на тялото: аутистите често се различават от невротипичните хора по начина, по който използват жестовете и езика на тялото. Това създава бариери пред разбирането.
-
- Интонация и височина на гласа: тези неща често са трудни за разбиране или изразяване от страна на човека с аутизъм. Това означава, че шеговитият тон, сарказмът или гневният тон на гласа могат да бъдат изтълкувани погрешно. Това също така означава, че аутистът може да използва неподходящ за ситуацията тон на гласа, например да говори монотонно, дори когато е развълнуван.
-
- Вербална комуникация
-
- Ограничен речник и повтаряне: аутистичният човек често има по-ограничен речник. По този начин може да им е трудно да се обяснят и да изразят нуждите си.
-
- Предизвикателства в областта на прагматиката: те може да не разбират някои от „правилата“ на разговора. Примери за това са: кой е на ред да говори или какъв тон на гласа се очаква.
-
- Затруднения с абстрактния език: идиоми, фигури на речта, игра на думи – всички те могат да бъдат трудни за разбиране. Те могат да възприемат абстрактния език буквално, което води до объркване.
Първата стъпка е да определите областите, в които има нужда от подобрение. След това е важно да се създаде план, който очертава целите и стратегиите за справяне с тях. Те трябва да се фокусират върху конкретни области като саморегулация, комуникационни умения, самостоятелно справяне, решаване на проблеми, междуличностни отношения и изпълнително функциониране.
Стратегиите могат да включват ролеви игри; онлайн игри и дейности, които преподават социални умения в безопасно пространство; социални истории; техники за положително подсилване и техники за насърчаване. Важно е също така да се осигурява последователна обратна връзка по време на всяка сесия. По този начин лицето ще знае как напредва в постигането на целите си.
Кой може да преподава социални умения при хора с аутизъм?
Съществуват редица специалисти, които могат да преподават социални умения. Педиатри, психиатри, психолози, терапевти и педагози – всички те участват в преподаването на социални умения на хората с аутизъм.
Тези здравни специалисти имат опита и знанията, необходими за подпомагане на лицата с аутизъм да разбират и използват вербалните и невербалните сигнали за общуване. Ерготерапевтите също могат да окажат помощ при развиването на комуникативните способности. Те могат да оценяват фината и грубата моторика, което може да повлияе на способността за общуване чрез жестове и език на тялото. Тъй като хората с аутизъм често изпитват затруднения при обработката на ежедневната сетивна информация, терапевтите могат да оценят сетивната обработка на индивида и да помогнат за разработването на стратегии за подобряване на комуникационните и социалните умения.
Други организации, като например специалните училища, предлагат програми, специално разработени, за да помогнат на децата от спектъра да развият социални умения чрез структурирани дейности, включващи ролеви игри и тренировки. В много от тези програми се използват визуални средства, като например флашкарти, за да се подпомогне комуникацията между инструктора и ученика, което ги прави много ефективни при преподаването на различни форми на комуникация.
Освен това много родители избират да допълнят обучението на детето си, като го запишат в дейности като уроци по танци или в спортни групи, където то може да се научи да общува с връстници в безопасна среда.
За да допълнят личната помощ, много хора намират голям успех в използването на онлайн ресурси, които предлагат интерактивни уроци, специално пригодени за лица с аутизъм, които искат да получат помощ за развиване на социални умения. Тези базирани на изследвания игри учат на общуване, разрешаване на конфликти, разпознаване и справяне с емоциите и др.
Стратегии за обучение в социални умения
Какво можете да направите като родител, ако детето ви е с аутизъм? Има много неща, които можете да направите, за да помогнете.
Следващите стратегии са предназначени предимно за родители, които искат да помогнат на дете с аутизъм. Въпреки това тези стратегии могат да се използват, за да помогнат на всеки да общува по-ефективно с приятел, член на семейството или колега с аутизъм. Имайте предвид, че ако аутистът, на когото искате да помогнете, е възрастен и не е поискал изрично помощта ви, не налагайте нито една от тези стратегии без неговото съгласие. Никой, независимо дали е невродивергентен или невротипичен, не иска да бъде третиран с покровителство.
-
- Оценка на социалните способности
Важно е да разберете настоящите социални способности на детето си. Наблюдавайте и оценявайте особеностите на поведението му, като например продължителността на вниманието, нивото на комуникация и чувствителността към заобикалящата го среда. Това ще ви помогне да общувате по начин, насочен към специфичните предизвикателства, които трябва да преодолее по отношение на социалните умения.
-
- Използвайте визуални материали и подръчни средства
Визуалните материали и реквизитите могат да бъдат изключително полезни за подпомагане на децата с аутизъм при усвояването на социални умения.
Много хора с аутизъм реагират по-добре на дейности, които имат визуални елементи, или когато се преподават чрез моделиране, а не чрез устни инструкции. Например, в зависимост от възрастта и способностите, можете да използвате картички с картинки, образователни игри, кукли и марионетки, за да направите обучението по социални умения по-завладяващо и по-близко до човека.
Например, за да обясните какво ще се случи, преди детето ви да играе любимата си видеоигра, можете да поставите бяла дъска с график: например „след като се прибереш от училище, можеш да хапнеш, после ще заведем брат ти на футбол, а след това ще играеш видеоиграта си„.
-
- Дайте възможност за практикуване в среда, която не предизвиква стрес
След като детето е научило дадено социално умение, е важно да му се предоставят множество възможности за практикуването му. За да сведете до минимум всякакъв стрес и да увеличите комфорта, намерете ситуации с ниско напрежение, в които да практикувате и да въвеждате нови социални сценарии. Обмислете дейности като ролеви игри или посещение на паркове и други места, където обикновено има по-малко хора или по-тиха среда.
Терапия чрез Fast ForWord
Участие на родителите/настойниците
Един от най-важните компоненти за успешното обучение на социални умения за хора с аутизъм е участието на родителите.
Изключително важно е родителите и лицата, полагащи грижи, да участват активно в процеса на обучение и да работят в тясно сътрудничество с учители, терапевти и други специалисти, за да се гарантира успехът. Родителите трябва да участват в избора на подходящи цели, наблюдението на напредъка, осигуряването на стратегии за подсилване и да помагат на детето си да знае как да използва усвоените умения в реалния живот. Също така е важно родителите да имат ясна представа за нуждите и силните страни на детето си, когато става въпрос за социално взаимодействие, за да могат да адаптират подкрепата по подходящ начин.
Редовната комуникация между семейството и училището е от съществено значение, тъй като позволява на родителите и настойниците да бъдат информирани за развитието на уменията. Това също така им помага да предоставят последователна помощ в различните среди, което означава, че детето ви има по-голяма вероятност да се подобри, тъй като не се налага да научава различни правила за училище и за вкъщи. И накрая, включването на членове на семейството или приятели може допълнително да повиши добрите резултати за индивида от аутистичния спектър; като ги накараме да практикуват целевите поведения в естествена среда извън терапевтичните сесии или класните стаи, това им помага да превърнат теорията в практика.
Социалните умения могат да бъдат научени
Социалните умения са от съществено значение за индивидите с аутизъм, за да се ориентират в средата и да взаимодействат успешно с другите. Идентифицирането на областите за подобрение на социалните умения и създаването на план за подобрение е от решаващо значение за подпомагане на лицата от аутистичния спектър да усвоят тези умения.
Източник: https://soniclearning.com.au/how-to-train-social-skills-for-autism/
Photo by Vitolda Klein on Unsplash